Модалните глаголи се наричат така, защото изразяват … модалност (modality). Изненада! 😊
Хайде да разнищим думата modality (модалност) и ще видим дали това няма да ни помогне по-лесно да разберем цялата тази далавера с модалните глаголи.
Коренът на думата modality е mode – форма; режим; начин – моделираме, оформяме, настройваме действието по един или друг начин. Модалните глаголи вдъхват нов живот на действията, към които се отнасят и не в 100% от случаите е задължително дори да се превеждат на български.
I see birds. = Виждам птици (всяко лято);
I can see the birds. = Виждам (в момента) птиците.)
Посредством модалните глаголи можем да покажем нашето отношение спрямо действието – дали го одобряваме / разрешаваме; до каква степен вярваме, че е вероятно да се случи; имаме или нямаме уменията / възможността да го направим и колко задължително / важно е да се случи.
You may go at 1 pm. = Можеш да си тръгнеш в 1 часа. (Модалният глагол в това изречение показва, че говорителят има авторитет/власт и е склонен да удовлетвори желанието на слушателя да си тръгне по-рано от работа, например.)
Една от най-важните употреби на модалните глаголи е да демонстрират колко вероятно е действието да се случи от гледна точка на говорещия.
It could rain tomorrow. – ниска вероятност
It might/may rain tomorrow.
It should rain tomorrow.
It will rain tomorrow. – висока вероятност
!!!И докато в първото изречение (You may go at 1 pm) may означава разрешавам ти, то тук (It might/may rain tomorrow) означава има шанс!!! Модалните глаголи не само, че моделират значението на основния глагол, но и те самите си променят функциите в зависимост от контекста. Ето още един такъв пример:
You can drive my car. = Можеш да караш колата ми. (Can може да свидетелства за разрешение – аз ти разрешавам да караш колата ми, но може и да означава, че слушателя има нужните умение, за да управлява колата ми.)
До тук разгледахме функциите: разрешение, вероятност, умение/способност. Сега ще си обсъдим набързо и последната важна функция на модалните глаголи – задължението – до каква степен нещо е пожелателно и до каква степен е задължително.
All classes should take place on schedule. = Всички часове трябва да се проведат по план. (В този случай модалността ни помага да разберем, че говорителят вярва в необходимостта часовете да се проведат по график. Желателно е така да стане. Най-добре ще е, ако така се получи. Но имаме една леко открехната вратичка, че не е задължително. Няма да ни уволнят или всичко да пропадне, ако случайно плана се промени в движение.) – ниско задължение
All classes ought to take place on schedule.
All classes need to take place on schedule.
All classes have to take place on schedule.
All classes must take place on schedule. – високо задължение
Това беше един много кратък и сбит преглед на функциите на модалните глаголи. Надявам се, че вече като чуете думата „модален“ няма да се чувствате като в небрано лозе, а точно обратната – веднага ще правите асоциация с думата „моделирам“ и ще сте нащрек за контекста, за да усетите най-лесно и точно накъде духа вятърът!
С обич,
Ani English